O barvách

Barvy jsou nedílnou součástí našeho života. Ovlivňují naše pocity, nálady, celkovou duševní pohodu a spoluvytvářejí obraz osobnosti.

Barva je mocný nástroj. Lze ji využít k posílení atmosféry, stejně jako k praktickým úpravám vnitřních prostorů. Vhodným výběrem barev vytvoříme útulný koutek v teplých barvách sluncem hřející oranžové a žhavých červených tónech, vzdušný prostor ve světle modré či pastelově zelené, nebo uklidňující prostředí v neutrálních odstínech šedivé a krémové.

Každou barvu vnímáme jinak. Její působení ovlivňuje naši náladu a naše pocity, ale i naši fyzickou pohodu. Obsáhle vědecké výzkumy dokázaly, že lidský organizmus reaguje na určité barvy změnou dýchací frekvence a srdečního pulsu, krevního tlaku a jiných vnitřních funkcí. Barvy mohou ovlivnit dokonce náš subjektivní pocit teploty.

Z toho vyplývá eminentní důležitost volby správných barevných tónů pro prostory, v nichž trávíme hodně času.Každá  barva má svou studenou a teplou podobu. Záleží na tom , jak jsou namíchány. Přidáním červené odstíny zteplají, modrá je ochladí.

Modrá

Modrá barva uklidňuje a zmírňuje nervozitu, neklid a poruchy spánku. Modrá a modrozelená jako barvy vody a ledu jsou však také pocitovány jako studené. Skutečně může člověk v místnostech, v nichž  tyto barvy převládají, v zimě pocit, že nejsou dostatečně vytopené i když je tam objektivně dost teplo. Je ideální pro místnosti, kde bychom měli odpočívat – ložnici a koupelnu.

Žlutá

Dodává prostoru slunečný, radostný nádech. Žlutá má pozitivní a povzbuzující účinek.

Žlutá rovněž podporuje kreativitu a rozumovou činnost.

Světlé odstíny okru a žluté spolu se dřevem působí nejen teplým dojmem, v této kombinaci s doplňky vytváří velmi elegantní a reprezentativní prostředí.

Oranžová

Oranžový je oheň. Proto tato barva automaticky vyvolává pocit tepla, bezpečí a útulnosti.Děti reagují na oranžovou barvu velmi pozitivně. Zajímavá je kombinace se zelenou, kde se oranžová stará o energii a zelená  o duševní pohodu.

Zelená

Zářivě zelená je barvy přírody, tvořivosti a naděje. V zelených tónech zařízené místnosti vyvolávají pocit spokojenosti, uvolnění a vyrovnanosti. Zelená působí příznivě jak vedle teplých žlutavých, tak i vedle studených modrých a šedivých barev. Proto ji můžeme kombinovat jak s teplým dřevem, tak i chladným kovem.

Červená

Jako symbol života, krve a všeobecně vitality je červená barvou vysloveně silnou.

Restaurace, kuchyň či jídelna v červeném tónu podporuje chut k jídlu.

Bílá

Bílá navozuje pocit čistoty, vzdušnosti, jednoduchosti. Bílá září, oslňuje, ale unavuje oči, proto je vhodné ji kombinovat s jinými barvami, které harmonicky upoutají naši pozornost.

Béžová

Vyvolává pocit volnosti, tolerance, přirozenosti. Sama o sobě je nudná, ale v kombinaci s výraznými barvami ( červená, černá, hnědá ), ale i s odvážnějšími odstíny, jako je růžová, fialová vytvářejí velmi elegantní prostředí.

Hnědá

Hnědá je přírodní barva, vyjadřuje sounáležitost, stálost a bezpečí. Patří na podlahu, stěny a nábytek. Místnost ale potřebuje oživit i jiným tónem, pomůže kombinace a oranžovou, červenou i fialovou.

Černá

Vzbuzuje dojem hloubky, působí až tíživě. Zužuje prostor a ztenčuje objemy. Toho všeho je ale možné různě využít, například v kombinaci s bílou patří k nejkontrastnějším kombinacím. Velice se hodí třeba na vysoké stropy v komerčních prostorech k optickému schování různých trubek kabelů, vzduchotechniky atd.